#02 Rynek muzyczny w Polsce. Mamy czym się pochwalić?

Wiecie co? Kompletnie nie rozumiem tych osób, które narzekają na polski rynek muzyczny. Jadąc samochodem, czy przesiadując w domu, słuchają najpopularniejszych w tym kraju stacji muzycznych, karmią się papką, która jest im serwowana już od śniadania, (a jest to najczęściej dziesięć piosenek zapętlonych w przeróżnych kombinacjach, przerywanych reklamami środków na potencję i dolegliwości żołądkowe), a co najgorsze, z klapkami na oczach, głośno wyrażają swoje zdanie, które brzmi “w tym kraju nie ma czego słuchać”, “polscy artyści, powinni uczyć się od tych zagranicznych”, oraz moje ulubione “to nie to co było kiedyś”…. No bo jakby na to nie patrzeć, świat, cały czas idzie do przodu, rozwija się, a wraz z nim, nasza rodzima scena muzyczna, która obfituje obecnie w naprawdę  wspaniałych artystów.

Miłość do polskich twórców i zespołów, narodziła się u mnie na bazie, dziesiątek (jak nie setek) godzin spędzonych na YouTube, w poszukiwaniu “tej idealnej” piosenki, wielu, wielu koncertów, na których byłam, a także na bazie poczty pantoflowej,  czyli linków, jakie często dostaję od znajomych, którzy dzielą się ze mną, swoimi odkryciami.

Dzisiaj to ja, zamierzam podzielić się z Wami tym, czego nie usłyszycie w większości, komercyjnych stacji radiowych. To moje “perełki”, które kompletnie mi się nie nudzą, lub na które trafiłam w ostatnim czasie. Mam nadzieję, że chociaż jedna z wymienionych przeze mnie piosenek “zrobi Wam dzień”, lub wkręci Wam się na dłuższy czas. Miłego słuchania!

(PS: Nie zdziwcie się, że nie znajdziecie tu “klasyków” i piosenek sprzed 30 lat. W tym wpisie, chcę Wam pokazać, to co świeże, nowe i bardzo smakowite)

Kortez

Tak, to ten gburowaty facet w dresach i full cup’ie, którego głos i kompozycje, sprawiają, że miękną kolana. Pojawił się znikąd, i trwa już na naszej scenie dobrych kilka lat. Małomówny. Skromny. Spokojny. Wyszedł do ludzi po to, by podzielić się tym,  co potrafi robić najlepiej.

Marcelina 

To mega sympatyczna, drobna osóbka, o niezwykłym głosie. Na polskiej scenie muzycznej funkcjonuje już od ponad 10 lat. W tym czasie, nagrała 4 płyty solowe, współpracowała z wieloma artystami przy produkcji utworów muzycznych, a moje serce skradła piosenką „Karmelove”, w duecie z Piotrem Roguckim. Teraz powraca do nas z nową energią i wakacyjną świeżością. Jej najnowszy singiel, to piosenka przy której nie da się siedzieć w miejscu.

Zresztą sami zobaczcie 🙂

Bass Astral x Igo

Chłopaków znam z innego zespołu, czyli Clock Machine. W mocno rockowym wykonaniu widziałam ich na żywo co najmniej 3 razy, jednak brzmienie muzyki elektronicznej, jaką tworzą, znam niestety tylko z YT. Niestety, bo to co oni robią na scenie, przyprawia mnie o dreszcze, nawet gdy siedzę przy komputerze.

Duet, jaki tworzą koledzy po fachu, czyli Igor i Kuba, wprowadza świeżość, do muzyki elektronicznej. Ciekawe kompozycje, w połączeniu z cudownym głosem to kombinacja idealna. A projekt, do którego zaangażowali również orkiestrę, rozkłada na łopatki. Serio.

The Dumplings 

Czyli moja największa miłość, już od kilku lat. Kuba Karaś i Justyna Święs, to wielkie odkrycie na polskiej scenie muzycznej. Totalnie unikatowi, tworzą muzykę, która wpada w ucho i zapada w pamięć. Na ich koncerty chodzę nałogowo. Słucham tych samych kawałków po sto razy i wcale mi się nie nudzą. A do piosenki, którą Wam podrzucam, mam ogromny sentyment, i same najpiękniejsze wspomnienia, z nią związane

Kwiat Jabłoni 

Ten duet odkryłam na tych właśnie wakacjach. Kasia i Jacek, wcześniej zaangażowani w inne projekty, tym razem postanowili stworzyć coś swojego. Na razie to tylko początki, więc gorąco im kibicuje i trzymam za nich kciuki.

Sonbird 

Chłopaki ostatnio podbijają nasz rynek muzyczny. Pierwsza styczność z ich muzyką, miała miejsce właśnie przed koncertem Clock Machine, dla których grali support. Dali wtedy naprawdę dobry koncert, który zachęcił mnie do śledzenia ich dalszych poczynań. A dzieje się ostatnio, oj dzieje! Ich udział na zbliżającym się KLF2018 mówi, sam za siebie. Nie wypada ich nie znać!


Kochani! Koniec wpisu nie oznacza tego, że kończą mi się pomysły na piosenki. Wręcz przeciwnie, mam ich na tyle dużo, że będę do Was wracać jeszcze wielokrotnie, z tego typu polecajkami. Tymczasem miłego słuchania i odkrywania nowych „perełek”! 

Nie bądź samolubem i podziel się z innymi:

1 Komentarz

  • Najlepsze, że wszyscy z nich są na świetnej playliście na Spotify – Alternatywna Polska! Uwielbiam ich wszystkich !

Dodaj komentarz