Jesień jest piękna

Powietrze pachnie już inaczej. Przesycone aromatem mokrej ziemi, gnijących pod drzewami owoców i porannym chłodem. Noc przychodzi już jakby nieco szybciej, mrok jest głębszy, gwiazdy bardziej widoczne, a mgła gęstsza niż mleko. Okres wakacji, nieubłaganie zbliża się do mety. Jeszcze tylko moment, a jesień przegoni ostatnie upały, i rozgości się wśród drzew, nadając im ciepłe barwy złota i czerwieni. W sercach wciąż mamy lato o smaku waniliowych lodów, zimnej lemoniady i malin zrywanych prosto z krzaka, jednak organizm powoli przygotowuje się na jesienne chłody, deszcze i coraz dłuższe wieczory, podsycane zapachem cynamonu i korzennych przypraw.

Poddaj się naturalnemu rytmowi…

Jesień rządzi się swoimi prawami. Chociaż kalendarzowo przychodzi do nas dopiero pod koniec września, to daje nam znać o sobie, o wiele wcześniej. To co mnie fascynuje, to świadomość ludzkiego organizmu, który samoistnie wie, że musi przygotować się do zachodzących zmian. Bywa, że, z podziwem, obserwujemy zachowania zwierząt, które instynktownie reagują na zmieniające się pory roku, zapominając że człowiek, również poddaje się temu biegowi, dopasowując tryb życia do określonych warunków.

… i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że człowiek zamiast poddać się temu naturalnemu rytmowi, usilnie trzyma się lata, tak jakby, jesień nie była godnym zastępstwem, dla żaru lejącego się z nieba, zatłoczonych plaż i zapachu smażonej na grillu kiełbasy. A przecież jesień jest piękna, zwłaszcza w swojej początkowej fazie, kiedy balansuje na granicy słonecznej pogody i deszczowej aury, sprzyjającej czytaniu książek, chodzeniu do kina, czy długim rozmowom, z gorącym kubkiem w dłoniach…

Zwolnij, to nic złego

Jakoś tak się utarło, że wakacje to czas, w którym żyjemy na 101%. Wszystko robimy szybciej, efektywniej, lepiej. Korzystamy z życia tyle ile się da, chcąc nałapać jak najwięcej wspomnień z wędrówek, wyjazdów, spotkań z przyjaciółmi, festiwali muzycznych czy leniwych wieczorów. Rozkoszujemy się odpoczynkiem, naturą, ciepłymi promieniami słońca, smakiem dojrzałych owoców i warzyw, czy zapachem świeżo skoszonej trawy, Kiedy jednak zaczynamy zauważać, pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni, uruchamiamy w sobie tryb marudząco – statyczny, który objawia się nieustannym szukaniem dziury w całym.

Narzekamy więc na pogodę, i niepogodę, chociaż podobno jakaś, jest zawsze. Ze łzami w oczach obserwujemy spadające z drzew liście, coraz niższe temperatury wymuszające na nas wyciąganie grubych swetrów i szron, pojawiający się na szybie samochodu. Traktujemy tę porę roku jak karę za grzechy, a oznaki zimy, jak wirusową chorobę. Tylko czy tak naprawdę, nie przesadzamy?

Myślę, że gdyby przyszło nam przez cały rok, działać jak nakręcona pozytywka, to przestałoby sprawiać nam to frajdę. Wolność i energia, jaka wiąże się z okresem wakacyjnym, jest świetna. Ten power, który sprawia, że chce nam się więcej, jest niesamowity, ale tak naprawdę, w życiu trzeba zachować balans, dlatego też tyle samo powinno być w nim działania, co odpoczynku. A jesień doskonale nas w tym uświadamia.

Jesień…

… jest naprawdę niesamowita. W nienachalny sposób przypomina człowiekowi o tym, że nic nie trwa wiecznie, a przemijanie to zupełnie naturalna sprawa. Sprzyja bliskości, dzięki coraz dłuższym wieczorom, które można poświęcić na rozmowy. Pachnie jabłkami, gruszkami i śliwkami, które zamykamy w słoikach. Kojarzona jest z szumem drzew i stukotem kropel uderzających w okno. Przychodzi stopniowo, malując otaczający nas świat, ciepłymi kolorami. Smakuje jak drożdżowy placek i gorąca herbata. Sprzyja popołudniowym drzemkom i pięknym snom. Jest piękna, dzięki temu, że tak bardzo różni się, od pozostałych pór roku. Mnie osobiście, kojarzy się niezmiennie z wrzosem, przygotowaniami do szkoły i nitkami babiego lata na owocowych drzewach…

A Tobie?

Nie bądź samolubem i podziel się z innymi:

2 Komentarze

  • Też uwielbiam jesień!
    Kojarzy mi się z herbatą z miodem i cytryną pitą wieczorem na balkonie, dobrą książką, na przeczytanie której znajdzie się chwila w długie klimatyczne wieczory. 😍

Dodaj komentarz